SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak na výcvik psů
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

17.06.2024

Jak na výcvik psů

Výcvik psa je klíčovým prvkem pro vytvoření vzájemně respektujícího vztahu mezi Vámi a Vaším čtyřnohým kamarádem. Tento proces vyžaduje velkou míru trpělivosti, porozumění a důslednosti. Ať už jste se rozhodli vycvičit štěňátko nebo staršího psa, je potřeba dodržovat pár důležitých zásad.


Výchova x výcvik

V první řadě je důležité vysvětlit rozdíl mezi těmito dvěma pojmy. Výchova psa je brána jako každodenní soužití zvířete a páníčka. Jedná se o to, aby chlupáč vydržel doma sám, věděl, kdy a kde je čas na venčení nebo na odpočinek.


Výcvik zahrnuje základní cviky jako „sedni, lehni“ nebo složitější válení sudů, ale také specifické výcviky pro „psí profese“ – např. policejní pes.

Kdy začít?

S výchovou se prakticky štěně setkává již u matky, kde se učí soužití s ostatními štěňaty. S výchovou pokračujte ihned po přivezení štěněte. Je třeba nastavit základní pravidla (například kde smí a nesmí ležet) již od začátku.  


Cviky nejsou tak podstatné, a tak je na Vás, kdy s tréninkem začnete. Ale samozřejmě čím dřív, tím líp. Začínejte se základními cviky, poté se můžete vrhnout na složitější a propracovanější.  

Jak na to?

Výcvik psů je dlouhodobý proces, který vyžaduje trpělivost a důslednost. Nepočítejte s tím, že Váš pes bude ihned rozumět všem příkazům. Proto buďte trpěliví a opakujte cvičení, dokud Váš pes nebude cvik dostatečně ovládat. Dále buďte důslední a neslevujte ze svých požadavků, odměnu dávejte bezprostředně po splnění povelu.  


Výcvik by měl probíhat na klidném místě, kde nebudete ničím rušeni. Důležitá je také jednotnost. Je třeba, aby každý člen domácnosti využíval stejné povely, slova, gesta. Nedojde tak ke zmatenosti.  


Psi, a především štěňata mají krátkou pozornost (10-15 minut), tudíž je efektivnější trénovat po kratší dobu, ale pravidelně. Díky krátkým, ale intenzivním tréninkům se Vám podaří udržet pozornost psa a maximalizovat efektivitu tréninku.  


Sociální interakce je klíčová pro vývoj sociálních dovedností Vašeho psa a prevenci nežádoucího chování, jako je agresivita nebo strach. Zajišťujte, aby váš pes měl možnost setkávat se s různými lidmi, psy a prostředími. To pomůže posílit jeho sebevědomí a snížit stres v nových situacích. 

Odměny – pozitivní posílení

Pozitivní posílení je klíčovou metodou výcviku psů, která spočívá v odměňování požadovaného chování. Pokud pes pochopí, za co je odměňován, předvede určitý cvik znovu. Odměna musí následovat ihned po splnění povelu. Může mít podobu pamlsků, pohlazení nebo můžete používat klikr. Tato metoda nejenže pomáhá učit psa novým dovednostem, ale také posiluje vaši vazbu a důvěru. Opačného výsledku dosáhnete, pokud psa budete trestat za nesprávné chování.  

 

Výcvik je o spolupráci a porozumění mezi Vámi a Vaším pejskem. Trpělivostí, pozitivním posílením a důsledností můžete docílit rozvíje dovedností a vytvoření silné vazby.  

Další články

Kolik vajec snese slepice za rok?

22.07.2024

Kolik vajec snese slepice za rok?

Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci. 

Přečíst článek
Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

18.07.2024

Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

Víte, co se skrývá pod malou skořápkou s jemnými skvrnami? Malý zázrak. Křepelčí vajíčka jsou sice na pohled menších rozměrů, za to ale obsahují vajíčka vitamíny a plno výživy. Navíc si své místo, díky jejich výborné chuti, vybojovala dokonce i ve světové gastronomii a kultuře.

Přečíst článek
Jak funguje fotopast?

15.07.2024

Jak funguje fotopast?

Nejprve si musíme vysvětlit co je to fotopast. Je to vlastně zařízení, které je navrženo k automatickému pořizování fotografií nebo krátkých videí a to i za extrémních podmínek. Své využití si obvykle nachází v přírodě. Používá se především pro sledování divoké zvěře, ale využití si může najít i na chatě nebo zahradě pro bezpečnostní účely. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.