SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

16.05.2024

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

Hmyz a nejčastěji mouchy ve stáji mohou být pro hospodáře a jejich zvířata velkým nepřítelem. Pokud nezačnete proti hmyzu účinně bojovat, hrozí zdravotní problémy, například šíření nebezpečných chorob a ekonomické ztráty. Přestože se hmyzu nadobro nikdy nezbavíte, existuje řada způsobů, jak tento problém úspěšně eliminovat a zamezit tak přemnožení. Zde je několik užitečných tipů, jak na hmyz ve stáji. 

Čisto a sucho

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak odpudit hmyz a minimalizovat jeho výskyt ve stájích, je udržovat prostředí čisté a suché. Často se vyskytuje ve vlhkých a nečistých podmínkách, proto je důležité pravidelně odstraňovat odpadky, mokré hnojivo a zbytky krmiva. 

Insekticidy

Insekticidy jsou účinným prostředkem k hubení hmyzu ve stáji. Na trhu je dostupná široká škála těchto přípravků, které lze použít k zabránění množení hmyzu a snížení jeho populace. Některé působí proti larvám, jiné hubí dospělý hmyz. Insekticid je dostupný v různých formách. K zakoupení je například pasta, která se nanáší na místa, kde se mouchy často vyskytují, či postřik. Přípravky pravidelně obměňujte, mouchy ve stáji se po čase stanou rezistentní na danou látku. 

Ochranné sítě

Škůdce v podobě hmyzu můžete eliminovat také za pomoci ochranných sítí. Ty omezí vstup do stájí a tím ochrání hospodářská zvířata. Síťka proti hmyzu pro koně bude praktickou pomůckou pro zajištění jejich ochrany. Tyto sítě mohou být umístěny na oknech, dveřích a dalších vstupech do stájí. 

Lapače

Lapače hmyzu jsou velice účinné a ekologicky nezávadné prostředky v oblasti hubení much a dalšího hmyzu. Jako nejčastější ochrana stáje se používají klasické mucholapky, které známe i z našich domácností. Dále se užívají lapače elektrické, které hmyz lákají na elektrickou mřížku, kde dojde k usmrcení. Tento přístroj je šetrný k životnímu prostředí, jelikož nepoužívá žádné chemikálie. Za vyzkoušení rozhodně stojí také kbelíkový lapač, který hmyz naláká dovnitř, ven už ho ovšem nepustí. 

Repelenty

Stejně tak, jako chrání v létě nás před komáry a klíšťaty, může chránit i Vaše hospodářská zvířata. Vzhledem ke krátkodobým účinkům a nutnosti častého nanášení mají spreje proti hmyzu na koně využití především na pastvině, kde hmyz účinně odpuzují. 

Přírodní prostředky

Existují také určité přírodní prostředky, které mohou pomoci odradit hmyz od stájí. Například využití vonných bylinných olejů, jako je levandule nebo citronela, může být účinným způsobem, jak mouchy odradit od vstupu do stájí. 

Pravidelné kontroly

Pravidelné kontroly stájí jsou důležité k odhalení problémů s hmyzem v rané fázi. Důkladná kontrola prostředí a potenciálních úkrytů hmyzu, může pomoci včasnému odhalení a řešení problémů.

Boj proti hmyzu ve stájích je důležitou, ale také náročnou, součástí péče o hospodářská zvířata a zachování jejich zdraví a pohody. S pravidelnou údržbou, použitím vhodných prostředků a spoluprací s odborníky lze úspěšně minimalizovat výskyt hmyzu ve stájích a zajistit optimální podmínky pro zvířata i chovatele. 

Další články

Kolik slepic na jednoho kohouta?

19.06.2024

Kolik slepic na jednoho kohouta?

V chovu drůbeže se často setkáváme s otázkou poměru mezi kohouty a slepicemi. Je to velmi důležitý faktor pro úspěšné a efektivní chování slepiček. Odpověď však není tak jednoznačná. V tomto článku se dozvíte, jaké aspekty ovlivňují přítomnost kohouta a co byste měli zvážit, než ho Vašim holkám domu přivedete. 

Přečíst článek
Jak na výcvik psů

17.06.2024

Jak na výcvik psů

Výcvik psa je klíčovým prvkem pro vytvoření vzájemně respektujícího vztahu mezi Vámi a Vaším čtyřnohým kamarádem. Tento proces vyžaduje velkou míru trpělivosti, porozumění a důslednosti. Ať už jste se rozhodli vycvičit štěňátko nebo staršího psa, je potřeba dodržovat pár důležitých zásad.


Přečíst článek
Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

04.06.2024

Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

Správná péče o psa nezahrnuje pouze stravu a sem tam nějakou procházku. Skutečná péče zahrnuje mnohem více aspektů, které mohou ovlivnit jeho zdraví a pohodu. Pokud jste novým majitelem nebo hledáte tipy pro zlepšení péče o Vašeho stávajícího čtyřnohého kamaráda, je důležité vědět, na co si dát pozor.


Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.