

Autor: Pavel Frček
25.09.2024
Jak kompostovat správně?
Kompostování je ekologický a praktický způsob, jak využít organický odpad a přeměnit ho na cenný zdroj pro zlepšení kvality půdy. Díky kompostu se Vám tedy povede snížit celkové množství odpadu, a navíc získáte kvalitní hnojivo bohaté na živiny. Sice to není žádná věda, avšak předtím, než začnete, je třeba si ujasnit pár pravidel. Pojďte se na ně mrknout.
Výběr místa
Ještě předtím, než se do kompostování pustíte, je potřeba najít vhodné místo. Ke kompostu byste měli mít snadný přístup a měl by být chráněn před přímým sluncem a silným větrem. Je vhodné ho taktéž oddělit od zbytku zahrady (například keři) a od zdroje pitné vody – studny. Kompostér lze umístit na zahradu, balkon nebo dokonce do vnitřních prostor. V tom případě je ovšem důležité pořídit speciální nádoby, které jsou k tomu určeny.
Výběr kompostéru
Vybírat můžete z mnoha typů kompostérů. Na zahrady budou ideální otevřené typy, které bývají dřevěné nebo plastové, avšak kompostovat se dá i na zemi či v jámě, kde se vytváří kopa. Pokud máte k dispozici menší prostor, doporučujeme využít uzavřené plastové nádoby, které zabraňují úniku zápachu. Žijete-li v bytě, budou pro Vás ideální speciální domácí kompostéry či vermikompostéry, které využívají vlastnosti žížal přeměňovat biologické zbytky na organické hnojivo.
Co patří do kompostu?
Aby veškeré procesy probíhaly správně, je třeba vybírat takové materiály, které jsou pro zahradnický kompost vhodné. Obsahovat by měl směs zelených a hnědých složek. Zelenými jsou myšleny ty materiály, které jsou bohaté na dusík – jedná se například o čerstvé kuchyňské odpadky (zbytky a slupky ovoce a zeleniny, kávová sedlina, čajové sáčky) nebo posekanou trávu. Hnědé materiály pak dodávají uhlík. Jde o listí, dřevní odpad či slámu.
Rozhodně se ale vyhýbejte zbytkům masa, kostem, popelu z uhlí, kamenům, peckám od ovoce, slupkám tropického ovoce, chemicky ošetřenému dřevu a celkově chemikáliím či nemocným rostlinám.
Jak založit kompost?
Pokud Vás zajímá, jak udělat kompost, je třeba zdůraznit, že tento proces je založen na postupném vrstvení jednotlivých materiálů. Začíná se vždy s hnědým materiálem, tedy s listím, větvičkami nebo pilinami. Takto bude zajištěna dobrá prodyšnost. Následují jednotlivé organické odpady.
Aby byl organický materiál rozložen, je potřeba kompost pravidelně obracet. Pouze tak bude dostatečně provzdušněn a materiály se smísí. Zároveň kontrolujte vlhkost. Pokud je příliš suchý (poznáme podle toho, že se v dlani rozpadá), zavlažte jej nebo přidejte zelené materiály. Pokud je příliš mokrý, doplňte suchý materiál, jako jsou hobliny nebo suché listí.
A nakonec, mějte trpělivost. Proces trvá až rok, na nic tedy nespěchejte. Pokud je směs připravena k využití, má tmavě hnědou barvu, je drobivá a příjemně voní. Jestli nechcete čekat příliš dlouho, můžete zkusit urychlovač, který využívá prospěšné bakterie a enzymy k přirozenému rozkladu organického odpadu.
Díky kompostování jednoduše a efektivně přeměníte organický odpad na hnojivo plné důležitých živin. Aby vše probíhalo správně, je potřeba vybírat vhodné materiály, provzdušňovat, kontrolovat vlhkost a být trpělivý. Díky tomu získáte kvalitní kompost, který podpoří růst Vašich rostlin.
Další články

30.04.2025
7 tipů pro jarní údržbu pastvin!
Správná jarní péče o pastviny je klíčová pro zajištění kvalitní a výživné pastvy po celou sezónu. V tomto článku se podíváme na hlavní kroky, které by měl každý chovatel před začátkem pastevního období udělat.
Přečíst článek
29.04.2025
Je pro psa lepší obojek nebo postroj?
Na trhu najdete mnoho různých typů postrojů a obojků. Jak ale poznáte, který z nich je ten pravý právě pro Vašeho miláčka? Pojďme se na to společně podívat.
Přečíst článek
29.04.2025
Jak vypadá včelařský rok?
Práce včelaře se odvíjí od přírody – od počasí, teplot a především od dostupnosti přirozených zdrojů včelí potravy. Proto je zásadní sledovat roční cyklus, který zahrnuje rozkvétání tzv. vůdčích rostlin. Každé období má své specifické požadavky na péči o včelstvo. Včelařský rok lze rozdělit do sedmi základních období, přičemž každé z nich vyžaduje konkrétní postupy a opatření. Pojďme se na ně společně mrknout.
Přečíst článek