Jak funguje fotopast?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

15.07.2024

Jak funguje fotopast?

Nejprve si musíme vysvětlit co je to fotopast. Je to vlastně zařízení, které je navrženo k automatickému pořizování fotografií nebo krátkých videí a to i za extrémních podmínek. Své využití si obvykle nachází v přírodě. Používá se především pro sledování divoké zvěře, ale využití si může najít i na chatě nebo zahradě pro bezpečnostní účely. 

Fotopast X fotoaparát

Jdeme se tedy podívat, jak fotopast funguje. Je velmi podobná klasickému fotoaparátu, ale liší se v jedné důležité věci, kterou je spínač. Klasický fotoaparát, jak ho znáte, má klasické tlačítko, kterým jsme schopni fotku pořídit. U fotopasti je místo obyčejného tlačítka tímto spínačem pohybový senzor, který pokud zaregistruje pohyb, pořídí snímek.

PIR detektory

U pořizování snímků ovšem vzniká jeden problém. Pokud by pohybový senzor zaznamenal například pohyb stromu, pořizoval by snímky, a tím by si zaplnil celou svoji paměť nechtěným záznamem. Od toho tu je infračervené PIR čidlo, které je schopno rozeznat pohyb, ale i teplotu těles a rozdíl teploty s okolím. Tyto detektory reagují nejlépe na teploty od 25 až do 40 stupňů.  

Co znamená GSM?

Pokud chcete o zaznamenaném pohybu vědět co nejrychleji, existují fotopasti s GSM, což ve zkratce znamená, že je připojena na mobilní síť. Do aparátu se vloží klasická SIM karta, která informuje adresáta o zachycení snímku a zašle pořízenou fotografii či video. Díky tomuto modulu pořízený snímek okamžitě putuje k vlastníkovi bez další prodlevy. Pokud nehledáte řešení s okamžitými informacemi, jsou tu pro Vás i modely bez GSM. 

Nastavení fotopasti

Vzhledem k rozdílným typům fotopastí Vám doporučujeme přečíst si návod, který najdete přibalený v krabičce. Ten objasní jakékoliv funkce a charakteristiky, kterými daná fotopast disponuje - výdrž baterie, rozlišení, citlivost senzoru, vzdálenost a další. Je důležité nastavit datum, čas a vložit SD kartu, díky které budou všechny snímky bezpečně uloženy. Díky již dříve zmíněnému PID čidlu lze nastavit prodleva mezi focením, takže se nebudete muset prodírat nechtěnými fotkami a ušetří Vaše limitované úložiště. Pokud nastavíte prodlevu například na 2 minuty, znamená to, že bude fotopast vypnutá a každé dvě minuty se zapne pro pořízení snímků, pokud tedy zaznamená pohyb. 

Použití fotopasti

Slouží především k monitorování volně žijících zvířat, jejich využití je tedy velmi vhodné pro myslivce, ale i vědce nebo filmaře. Mohou být použity i pro zabezpečení Vašeho domu, chaty, zahrady a dalšího, kdy mohou pomoci s identifikací zloděje 

Další články

Proč morčata potřebují dostávat vitamín C?

15.01.2025

Proč morčata potřebují dostávat vitamín C?

Tak jako u všech zvířat, i u morčat je potřeba věnovat pozornost jejich stravě, aby byly zajištěny všechny potřebné živiny. Klíčovou složkou pro jejich zdraví je vitamín C. Na rozdíl od některých jiných zvířat, morčata si nejsou schopna sama syntetizovat tento vitamín v těle a musí jej získávat z potravy. Pojďte se s námi na tuto problematiku podívat. 

Přečíst článek
Čím krmit lesní zvěř v zimě?

13.01.2025

Čím krmit lesní zvěř v zimě?

V zimním období chodí spousta z nás do lesa přilepšit zvířátkům a pomoct jim lépe zvládnout chladné dny. Avšak věděli jste, že ne každé přilepšení jim může být opravdu nápomocné? Před přikrmováním zvířat je dobré se domluvit s mysliveckým spolkem, který má na starost náš konkrétní region. Myslivci...

Přečíst článek
Jak vidí různá zvířata?

19.12.2024

Jak vidí různá zvířata?

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, který lidem a ostatním tvorům umožňuje orientaci ve světě. A přestože je náš zrak velice dobře vyvinutý, zvířata mají odlišné způsoby vidění, které jsou často dokonalejší než ty naše. Evoluce totiž přizpůsobila zvířecí oči tak, aby jim v přirozeném prostředí poskytovaly maximální výhody. Jak tedy vidí různé druhy zvířat?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.