SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak dlouho žije kočka domácí
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

09.05.2024

Jak dlouho žije kočka domácí

Kočky domácí jsou jedním z nejoblíbenějších mazlíčků lidí po celém světě. A není divu. Jejich nezávislý charakter je činí skvělými společníky do domácnosti. Než si ovšem život s kočkou dopřejeme, musíme si odpovědět na otázku, kolika let se dožívá.


Kočka domácí věk

Průměrný věk koček se liší v závislosti na mnoha faktorech, včetně genetiky, životního prostředí, stravy a péče, kterou jim poskytujeme. Mezi zajímavosti o kočkách patří, že ty kastrované se v průměru dožívají až 15 let, kdežto nekastrované kolem 12 let. To ovšem neznamená, že nemohou žít i déle. Je obvyklé, že někteří jedinci dosáhnou věku 20 let a více. Skvělým příkladem je Crème Puff, která oslavila neuvěřitelné 38. narozeniny.


Genetika

Genetika hraje klíčovou roli v otázce věku dožití. Některé kočky mají predispozice k určitým nemocem a ty mohou jejich život zkrátit. Dále se zaměřte na plemeno, jelikož určité typy jsou náchylnější na konkrétní zdravotní problémy než jiné. Zároveň se některá plemena mohou od přírody dožívat vyššího věku. Siamské a manské kočky například až 20 let, ragamuffin až 17 let.


Životní prostředí

Bezpečné a pohodlné životní prostředí by mělo být samozřejmostí. Bohužel tomu tak vždy není. Pokud žije kočka divoce, její život se vzhledem k vnějším nebezpečným vlivům zkrátí na 3-5 let. V případě, že ji pouštíte do venkovního prostoru, existuje vyšší riziko úrazů. Ty bohužel stojí i velmi často za úmrtím. Na druhou stranu micky žijící pouze uvnitř vyžadují vyšší míru aktivit, aby byly dostatečně stimulovány a nedošlo k nadměrnému přibírání. Vyzkoušet můžete například různé hračky, které kočka do bytu potřebuje pro zabavení a dostatek pohybu. Pokud se jim dostatku aktivit nedostává, může to mít negativní vliv na délku jejich života. Zvolte tedy zlatou střední cestu a pokud máte možnost, zařiďte kočce bezpečný výběh.


Strava

Správné stravování je základ. Ovlivňuje zdraví a s tím spjatou délku života koček. Dospělou šelmu krmte menšími porcemi 2x-3x denně. Pokud má sklony k obezitě, hlídejte její denní dávku stravy a zbytky jídla skliďte z dohledu. Myslete na to, že kvalitní a vyvážená domácí strava pro kočky je klíčová pro zachování jejich zdraví a prodloužení života. Chyby ve stravování vedou k obezitě, metabolickým problémům a dalším zdravotním komplikacím.


Pravidelné kontroly

Pravidelné kontroly u veterináře jsou také velmi důležité a měly by být samozřejmostí. Nejedná se pouze o pravidelná očkování a preventivní ošetření proti parazitům, ale především o včasné zachycení nemocí. Čím dříve se onemocnění odhalí a začne se řešit, tím snadnější a rychlejší léčba bude.


Délka života kočky

Kočičí život může být při poskytnutí správné péče, stravy a prostředí relativně dlouhý. Mějte však na paměti, že každá je jedinečná a má své individuální potřeby. Proto vše upravte na míru tak, aby Váš miláček žil v milém a láskyplném prostředí.


Další články

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

16.05.2024

Jak na hmyz u hospodářských zvířat ve stáji

Hmyz a nejčastěji mouchy ve stáji mohou být pro hospodáře a jejich zvířata velkým nepřítelem. Pokud nezačnete proti hmyzu účinně bojovat, hrozí zdravotní problémy, například šíření nebezpečných chorob a ekonomické ztráty. Přestože se hmyzu nadobro nikdy nezbavíte, existuje řada způsobů, jak tento problém úspěšně eliminovat a zamezit tak přemnožení. Zde je několik užitečných tipů, jak na hmyz ve stáji. 

Přečíst článek
Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

15.05.2024

Jaké jsou nejčastější nemoci postihující slepice?

Bohužel, jako každé zvíře, jsou i slepičky náchylné k různým nemocem. Nemocné slepice většinou poznáte snadno. Mezi nejčastější příznaky nemocí slepic se řadí únava, apatie, nechuť k jídlu a snížená snáška vajec. Ve většině případů následuje náhlé úmrtí slepice. Podívejte se s námi na slepice a jejich nemoci, které se nejčastěji vyskytují, a jak jim účinně předcházet.

Přečíst článek
Co nesmí jíst kočka?

14.05.2024

Co nesmí jíst kočka?

Jako majitelé koček poskytujeme našim chlupáčům tu nejlepší péči. Občas jim možná chceme dopřát až tak moc, že jim tím spíše ublížíme. Ne všechno, co chutná nám, je totiž vhodné i pro naše kočičí přátele. Některé potraviny a látky jsou pro kočky nevhodné, nebo dokonce toxické. Co je jedovaté pro kočky?

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.