SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Jak chovat morče?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

10.09.2024

Jak chovat morče?

Morče je díky své povaze a menším nárokům na péči oblíbeným domácím mazlíčkem mnoha lidí. I tak je ale důležité znát zásady, které by měl dodržovat každý při chovu morčat. Pojďte se s námi podívat na základy péče, které zajistí, že morče bude zdravé a šťastné. 

Prostředí

Aby se morčátko ve svém novém domově cítilo pohodlně a bezpečně, je potřeba vybrat správnou klec a umístit ji na vhodné místo. Ideální klec pro morče by měla mít rozměry minimálně 80 x 50 cm. Čím větší prostor, tím lépe - morčata milují pohyb. Dno klece musí být pevné, protože drátěná podlaha by mohla způsobit poranění tlapek. Klec umístěte na klidné tiché místo. Morčata jsou velice citlivá na hluk a pokud jsou mu vystavená dlouhodobě, může to mít vliv na jejich zdravotní i psychický stav. Místo by mělo být chráněno před průvanem a zejména před přímým slunečním zářením.


Do klece patří také několik důležitých věcí. Základem je vhodná podestýlka. Nejvíce se hodí seno či jiné speciální podestýlky pro hlodavce. Abyste předešli nepříjemnému zápachu a šíření bakterií, pravidelně podestýlku měňte. 


Dále nezapomeňte do klece pořídit napáječku na vodu, misku na potravu a různé hračky, které podpoří rozvíjení schopností a poskytnou zábavu, takže se morče nebude ani chvíli nudit. Na druhé straně je nutností vhodný úkryt na odpočinek i pro případ, že se vaše morčátko něčeho vyleká a potřebuje se schovat.  


Krmení pro morčata

Správná strava je pro zdraví morčete naprosto nezbytná. Její základ tvoří seno, které by mělo být k dispozici neustále. Seno podporuje trávení, ale také pomáhá obrušovat zuby, které morčatům celý život dorůstají. K obrušování je také dobré přidat například silnější větvičky ovocných nebo jiných listnatých stromů. Přidat můžete bez obilné granule, např. z vojtěšky. Mějte na paměti, že zrní ani jiné obiloviny nepatří do přirozené potravy těchto býložravců! 


Čerstvou zeleninu můžeme podávat téměř bez omezení, vhodné jsou například papriky, okurky, kedlubny, celer, mrkve či květák a jakákoliv listová zelenina. Z ovoce jsou vhodná zejména jablka, Morčata potřebují dostatečný přísun vitamínu C, který se nachází v kopřivách, paprice, ostružinových listech a rybízu či v mrkvi. Lze ho doplnit i kapkami nebo podávat speciální krmivo obsahující tento vitamín. Rozhodně se vyhněte podávání potravin určených lidem, jako jsou mléčné výrobky, sladkosti nebo třeba suché pečivo. 


Zelenina slouží morčatům zároveň jako zdroj vody, protože jsou to zvířátka, která ve své původní domovině prakticky nepijí, stačí jim rosa nebo rostliny, které zde mají k dispozici. Při chovu v domácích podmínkách je však lépe nabídnout Vašemu svěřenci napáječku a měnit v ní každý den vodu, i když to vypadá, že jí vůbec neubývá. Platí to zejména v horkých letních dnech nebo naopak v zimě, pokud morčátko chováte v pro vás příjemně vytopeném bytě. 


Socializace

Morčata jsou společenská zvířata a nutně potřebují společnost buď jiných morčat nebo alespoň Vás jako chovatele. Pokud máte možnost chovat více morčat, určitě neváhejte, bude to pro ně nejlepší! Nechcete-li chovat morčata ve velkém, zkontrolujte si, že spolu žijí jedinci stejného pohlaví, tedy několik samiček nebo naopak několik samečků. Morčata mají velmi mírnou povahu a navzájem se dobře snášejí. Pokud pro Vás tato možnost nepřipadá v úvahu a chcete spokojené morče, věnujte zvířeti dostatek času, který strávíte hraním a vzájemnou interakcí. 


Hygiena a péče o zdraví

Morčata nekoupeme, protože voda narušuje přirozenou ochrannou vrstvu jejich kůže. O svoji hygienu se postarají sami. Pokud je morče výrazně znečištěno, koupel je možná, avšak maximálně 2x ročně. Co je nutno dělat častěji, je stříhání drápků, aby nedošlo k jejich přerůstání. Pokud se sami neodvážíte, zajděte za veterinářem. Ten zároveň zkontroluje, zda má morčátko dostatečně obroušené zuby a nedochází k jejich přerůstání. Přerostlé zuby brání morčeti v řádném příjmu potravy a mohou ho ohrozit na životě jeho oslabením a větší náchylností k infekcím. 


Chování morčete přece jen není úplně jednoduché, jak se může zdát, ale pokud se budete držet základních zásad, bude Váš mazlíček šťastným a milým společníkem na spoustu let. Zaměřte se tedy na to, aby Váš nový spolubydlící měl příjemný domov, vyváženou stravu a dostatek pozornosti. 


Další články

Jak vypadá září v zahradě?

16.09.2024

Jak vypadá září v zahradě?

Září je pro nás měsícem, kdy připravujeme zahradu na příchod podzimu a zimy. Spousta rostlin ještě kvete, avšak jiné už se připravují na zimní odpočinek. Co dělat na zahradě a jaké práce Vás čekají, aby se na jaře vše probudilo v plné kráse?

Přečíst článek
Jak chovat morče?

10.09.2024

Jak chovat morče?

Morče je díky své povaze a menším nárokům na péči oblíbeným domácím mazlíčkem mnoha lidí. I tak je ale důležité znát zásady, které by měl dodržovat každý při chovu morčat. Pojďte se s námi podívat na základy péče, které zajistí, že morče bude zdravé a šťastné. 

Přečíst článek
Tajemství úspěšné sklizně

06.09.2024

Tajemství úspěšné sklizně

Srpen je pro zahrádkáře charakteristický radostným obdobím sklizně, ale také námahou a spoustou práce. Zahrady se začínají plnit čerstvým ovocem a zeleninou, které čekají na sklízení a jejich následné zpracování. Díky tomu je tento poslední letní měsíc také ve znamení hojnosti. Avšak ani na zahradách těch nejzkušenějších zahrádkářů nevypadají věci vždy tak dokonale, jak si myslíme. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.