Jak by měl správně vypadat kurník?
Chov slepic není zas tak složitý, ale postavit kurník způsobem, aby se slepice cítila jako doma, je skutečná věda. Zajímá Vás, co všechno by v něm nemělo chybět?
Příznivé podmínky pro hřadování a snášení
Nedílnou součástí každého slepičího obydlí jsou bidýlka, na kterých mohou kvočny hřadovat. K těm je vhodné přidat i žebřík, aby se kur do svých “postýlek” pohodlně dostal. Při umístění bidel se řídíme velikostí plemene slepic, jež by se během svého odpočinku neměly dotýkat ocasy.
Kurník by měl dále obsahovat okno s orientací na jihovýchod – poskytne slepičkám ranní světlo. Podpoří je v celodenní aktivitě a zajistí dostatek vitaminu D. V horkých letních dnech navíc umožní obydlí vyvětrat.
Mezi další z důležitých prvků kurníku patří bezesporu i hnízda s požadovanými rozměry 30x30x40 cm sloužící ke snášení vajec drůbeže. S jedním hnízdem si vystačí až 5 slepic. Ačkoliv jsme zmiňovali důležitost slunečního svitu v kuřím domovu, tzv. kukaně je nutné umístit do tmavého a klidného zákoutí světnice.
Zvážili bychom i zateplení kurníku – v chladnějších měsících slípkám jen a jen prospěje a napomůže k vyšší snášivosti.
Čistota je půl zdraví
Při vystýlání zázemí musíme myslet na zachytávání trusu. Vhodnou podestýlkou může být sláma podložená vrstvou novin, které vždy po nějaké době vyměníme.
Bezpečnost na prvním místě
Vchod do kurníku by měl být asi 50 cm vysoký a 30 cm široký. Skvělé řešení představují automatická dvířka s časovým a soumrakovým spínačem či jejich kombinace. Více o této jedinečné technologii, která ochrání slepice před nezvanými hosty a ušetří čas, jsme napsali v článku s názvem Automatická dvířka, pomocník pro bezpečí vaší drůbeže.
Venkovní výběhy znamenají příležitost pohybovat se na čerstvém vzduchu a užívat si krásného počasí. I zde je ovšem potřeba myslet na zabezpečení, kdy jsou slípky o to více “na očích” predátorům. Exteriér se tak neobejde bez kvalitního oplocení.
Největší výběr slepičích sídel
Další články
19.11.2024
Jak připravit králíky na zimu?
Přestože jsou králíci poměrně odolná zvířata, zima přináší určité výzvy jak pro ušáky, tak pro nás, jejich chovatele. Aby zimu přečkali ve zdraví a pohodě, je třeba jim připravit vhodné prostředí a vyhnout se tomu, co králíkům vadí. V dnešním článku se podíváme na to, jak se starat o králíka a jak by taková příprava na zimu či péče v chladném počasí měla vypadat.
15.11.2024
Může pes kosti?
Určitě jste někdy slyšeli o tom, že by psi neměli konzumovat kosti. Naopak jiní lidé jsou toho názoru, že kosti psovi neuškodí. Na obojím je trocha pravdy, tak se na společně pojďme podívat jaké kosti může pes konzumovat.
Přečíst článek13.11.2024
Jak ochránit psí tlapky v zimě?
Zimní radovánky milují nejen děti, ale také naši čtyřnozí přátelé. Zároveň ale chladné a mrazivé počasí přináší nepříjemnosti, které se týkají i psích tlapek. Péče o ně je proto neodmyslitelnou součástí těchto mrazivých dnů. Sníh, posypová sůl a teploty pod bodem mrazu mohou způsobit nemalé potíže, jako je podráždění, popraskání nebo bolestivost. Jak tedy v zimě psí tlapky nejlépe ochránit?
Přečíst článek