Jak by měl správně vypadat kurník?

Autor: Luboš Burda

18.01.2024

Jak by měl správně vypadat kurník?

Chov slepic není zas tak složitý, ale postavit kurník způsobem, aby se slepice cítila jako doma, je skutečná věda. Zajímá Vás, co všechno by v něm nemělo chybět?

Příznivé podmínky pro hřadování a snášení

Nedílnou součástí každého slepičího obydlí jsou bidýlka, na kterých mohou kvočny hřadovat. K těm je vhodné přidat i žebřík, aby se kur do svých “postýlek” pohodlně dostal. Při umístění bidel se řídíme velikostí plemene slepic, jež by se během svého odpočinku neměly dotýkat ocasy.


Kurník by měl dále obsahovat okno s orientací na jihovýchod – poskytne slepičkám ranní světlo. Podpoří je v celodenní aktivitě a zajistí dostatek vitaminu D. V horkých letních dnech navíc umožní obydlí vyvětrat.


Mezi další z důležitých prvků kurníku patří bezesporu i hnízda s požadovanými rozměry 30x30x40 cm sloužící ke snášení vajec drůbeže. S jedním hnízdem si vystačí až 5 slepic. Ačkoliv jsme zmiňovali důležitost slunečního svitu v kuřím domovu, tzv. kukaně je nutné umístit do tmavého a klidného zákoutí světnice.


Zvážili bychom i zateplení kurníku – v chladnějších měsících slípkám jen a jen prospěje a napomůže k vyšší snášivosti.

Čistota je půl zdraví

Při vystýlání zázemí musíme myslet na zachytávání trusu. Vhodnou podestýlkou může být sláma podložená vrstvou novin, které vždy po nějaké době vyměníme.

Bezpečnost na prvním místě

Vchod do kurníku by měl být asi 50 cm vysoký a 30 cm široký. Skvělé řešení představují automatická dvířka s časovým a soumrakovým spínačem či jejich kombinace. Více o této jedinečné technologii, která ochrání slepice před nezvanými hosty a ušetří čas, jsme napsali v článku s názvem Automatická dvířka, pomocník pro bezpečí vaší drůbeže.

 

Venkovní výběhy znamenají příležitost pohybovat se na čerstvém vzduchu a užívat si krásného počasí. I zde je ovšem potřeba myslet na zabezpečení, kdy jsou slípky o to více “na očích” predátorům. Exteriér se tak neobejde bez kvalitního oplocení.

Největší výběr slepičích sídel

Zdá se toho příliš mnoho? Nezoufejte, na našem e-shopu naleznete nespočet kurníků odpovídajících požadavkům na důstojné bydlení pro drůbež. Naše kurníky navíc potěší nejednoho cestovatele, jenž umožní svým opeřeným přátelům bydlet například v Miláně nebo na Kanárech!

Další články

Vitamíny pro drůbež

18.10.2024

Vitamíny pro drůbež

Při chovu drůbeže je dobré myslet na to, že pokud chceme dosáhnout maximální užitkovosti, musí být naše drůbež dobře živená, zdravá a spokojená. Většina chovatelů samozřejmě dopřává svým slepičkám, kachnám, husám nebo jiným zástupcům domácí drůbeže vyváženou krmnou dávku, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a kvalitní pravidelně udržované a čištěné chovné zařízení, ale pokud chceme udělat opravdu maximum, je vhodné myslet i na pravidelné doplňování kvalitních vitamínů a minerálů pro nosnice.  Pročtěte si náš článek, kde Vám povíme, jak doplnit slepicím vápník, či jiné vitamíny na které byste neměli zapomenout. 

Přečíst článek
Jak na sklizeň a zpracování úrody?

14.10.2024

Jak na sklizeň a zpracování úrody?

Je tu podzim, a tak nastává čas sklizně a následného zpracování naší bohaté úrody. Aby byla zajištěna maximální kvalita a trvanlivost plodů naší zahrady, je potřeba mít vše řádně naplánováno a věnovat pozornost správným technikám. Podívejte se s námi, jak úrodu zpracovat, aby si uchovala své výživové hodnoty a chuť po co nejdelší dobu. 

Přečíst článek
Jak poznat, že je slepice nemocná?

09.10.2024

Jak poznat, že je slepice nemocná?

Zdraví slepiček je klíčové pro každého správného chovatele, a proto je důležité vědět, jak rozpoznat příznaky nemocí slepic a jak zajistit, aby Vaše slípky byly zdravé. V tomto článku se podíváme na to, jak identifikovat nemocné slepice, jaké jsou nejčastější nemoci a jak správně přistupovat k prevenci a léčbě.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.