SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Elektrický ohradník – jak funguje?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

08.07.2024

Elektrický ohradník – jak funguje?

Elektrický ohradník je účinné zařízení, které se využívá jako bariéra, aby zvíře neuteklo. Sloužit ovšem může také k ochraně před nezvanými hosty. Víte však, jak zapojit elektrický ohradník a jaké principy stojí za jejich vysokou účinností?  

Princip fungování

Jak funguje elektrický ohradník? Především je důležité dodržet schéma zapojení elektrického ohradníku. Ohradníky fungují na principu uzavřeného elektrického obvodu mezi zemí a ohradníkovým vodičem. Hlavní částí je síťový generátor, který vytváří krátké elektrické impulsy s nízkým výkonem. Ty jsou vysílány do ohradníku, který je napnut kolem obvodu zóny, kterou chceme chránit. Pokud se zvíře drátů dotkne, dostane ránu elektrickým ohradníkem, která není nijak nebezpečná. Elektrický proud dále prochází do země a přes zemnící tyče se vrací do generátoru. 

Hlavní komponenty

Pokud se chystáte na výstavbu elektrické ohrady, nikdy by Vám neměly chybět tyto komponenty. Velice důležitý je generátor vytvářející elektrické napětí, které je ve vodičích ohrady. Tento zdroj na elektrický ohradník se může různě lišit ve způsobu napájení a ve výkonu. Mohou tedy být například síťové, které se zapojují přímo do zásuvky, nebo kombinované, které navíc mohou být napájeny pomocí baterie.  

 

Aby vše fungovalo, jak má, je podstatné zajistit vhodný vodič. Nejčastěji se využívá ocelové lanko, pozinkovaný drát či plastový provázek s kovovými vlákny. Vodič je dále nutno umístit tak, aby byl oddělen od země. K tomu se využívají nevodivé sloupky, na kterých je umístěn.  

 

Pro správné fungování ohradníku je dále nezbytné, aby byl dobře uzemněn. Proto je třeba využít zemnící tyč, díky které se uzavře okruh a elektrický impuls se dostane zpět do zdroje.  

 

Podívejte se na naše kompletní sety, díky kterým nezapomenete na žádnou důležitou součástku.  

Jak zvířata vnímají elektrický ohradník?

Když se zvíře dotkne ohradníku, impuls způsobí krátký a nepříjemný šok, který ovšem nevytváří žádné riziko. Tento nepříjemný pocit způsobí, že se zvíře od ohradníku odtáhne a později ho bude respektovat.  

Bezpečnost a údržba

Při správné instalaci a následné údržbě jsou elektrické ohradníky bezpečné pro lidi i pro zvířata. Je tedy důležité pravidelně kontrolovat stav drátů, napojení na zemnící tyče a generátor. Pokud je generátor napájen baterií, je třeba ji také pravidelně kontrolovat a vyměňovat dle potřeby. 

 

Elektrické ohradníky jsou účinným řešením pro udržení zvířat v bezpečném prostoru či pro ochranu před škodnou. Jejich využití je naprosto bezpečné a zvířatům nezpůsobuje žádné zranění. Správnou instalací a pravidelnou údržbou zajistíte jejich dlouhodobou efektivitu.  

Další články

Kolik vajec snese slepice za rok?

22.07.2024

Kolik vajec snese slepice za rok?

Vajíčka jsou nedílnou součástí našich jídelníčků. Není tak divu, že jsou slepičky jedním z nejčastěji chovaných druhů domácích zvířat. Dokážete si ovšem představit, jak takové vejce vzniká a co všechno to obnáší? Jak probíhá snůška u slepic a kolik takových vajíček nám je za rok schopna dát se dozvíte níže. Pokud Vás vývoj kuřete ve vejci neláká, lze slepice chovat i bez kohouta, nicméně kohout zaobírá velmi důležitou ochranářskou a oplozovací funkci. 

Přečíst článek
Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

18.07.2024

Co v sobě skrývá křepelčí vejce?

Víte, co se skrývá pod malou skořápkou s jemnými skvrnami? Malý zázrak. Křepelčí vajíčka jsou sice na pohled menších rozměrů, za to ale obsahují vajíčka vitamíny a plno výživy. Navíc si své místo, díky jejich výborné chuti, vybojovala dokonce i ve světové gastronomii a kultuře.

Přečíst článek
Jak funguje fotopast?

15.07.2024

Jak funguje fotopast?

Nejprve si musíme vysvětlit co je to fotopast. Je to vlastně zařízení, které je navrženo k automatickému pořizování fotografií nebo krátkých videí a to i za extrémních podmínek. Své využití si obvykle nachází v přírodě. Používá se především pro sledování divoké zvěře, ale využití si může najít i na chatě nebo zahradě pro bezpečnostní účely. 

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.