SEZÓNA 2024: NAVÝŠILI JSME KAPACITU SKLADU A EXPEDICE. VAŠE OBJEDNÁVKY NA ZBOŽÍ SKLADEM EXPEDUJEME DO 48 HODIN.
Co zajistit, než začnete včelařit
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

12.03.2024

Co zajistit, než začnete včelařit

Pohráváte si s myšlenkou pořízení včel, ale nevíte, jak začít včelařit a co by to obnášelo? Nejedná se o jednoduchý koníček, avšak potěšení z vlastního medu za to opravdu stojí. Pojďte se podívat, jak se stát včelařem a co všechno musíte obstarat, než se do této aktivity pustíte.


Nejprve se ujistěte, že nejste alergičtí na včely. Je téměř jisté, že Vás nějaká ta včela bodne. V takovém případě je typický otok v místě bodnutí a bolest, která odezní cirka po deseti minutách. I přesto, že se u Vás alergie nepotvrdí, mějte po ruce antihistaminikum pro případ, že reakce bude neobvyklá.


Předtím, než se do včelaření pustíte, je také důležité se seznámit s životem včel a jejich potřebami. Informace můžete čerpat z knih o včelaření, z různých školení či využít rad od ostatních včelařů. Základní znalosti Vám napomohou lépe porozumět potřebám včel a usnadní Vám péči.

Kdy je vhodné začít?

Nejlepší dobou pro pořízení včelstva je jaro. V tomto období začínají být včelky nejaktivnější, stejně tak i příroda – květiny a stromy začínají kvést, což poskytuje dostatek zdrojů. Pokud se chystáte malé pomocnice pořizovat v létě nebo na podzim, musí se jednat o silné včelstvo nebo oddělek s mladou matkou.


Kam včely umístit?

Pokud již máte dostatek vědomostí, je třeba vybrat vhodné místo pro umístění úlů. Ty je nejlepší směřovat na jihovýchod až východ. Dopoledne by na včelí domov měl dopadat sluneční svit, odpoledne by ovšem měl být ve stínu. Důležité jsou také povětrnostní podmínky a srážkové úhrny. V okolí úlu by včelky měly mít přístup k vodě a k medonosným rostlinám, zároveň by ale měl být dostatečně vzdálen od míst, kde se často pohybují lidé.


Jaké vybavení vybrat?

Úplným základem je již zmíněný úl. Nebojte se jeho výběr konzultovat se zkušenějšími včelaři, kteří Vám jistě rádi poradí, jaké rozměry vybrat. Liší se velikostí rámků a nástavků. V České republice je nejčastěji užívána rámková míra 39x24 cm. Rozhodně nedoporučujeme odkup starých úlů od jiných včelařů. Ty mohou být zdrojem různých nemocí a postihnout i Vaše včelstvo.


Ochranný oblek by neměl chybět u žádného včelaře. Nejdůležitější je pořízení klobouku nebo kukly. Ideální je také včelařská kombinéza, která má na rukou a nohou gumy, které zabrání včele v přístupu pod oděv. Speciální rukavice nejsou zcela nezbytné, jelikož v nich lehce ztratíte cit v rukou a mohlo by se Vám podařit včelu rozmáčknout. V takovém případě by se na Vás další pomocnice mohly spustit. Avšak vždy je dobré je mít na blízku.


Důležitou součástí vybavení je také dýmák, pomocí kterého včely uklidníte. Jakmile kouř vycítí, uchylují se k plástům. Také rozpěrák budete užívat při každé návštěvě úlu. Díky této pomůcce snadno oddělíte části úlů, které včely stmelily propolisem nebo voskem.


Až přijde na řadu medobraní, jistě využijete odvíčkovací vidličku, cedník na med a medomet. Nákup kvalitní včelařské výbavy Vám ulehčí práci a zvýší bezpečnost během manipulace se včelami.

Kolik včelstev pořídit?

Pro začátečníka je vhodné začínat s 3-5 včelstvy. V případě, že by bylo pouze jedno, vzniká nadměrná péče, která není ideální. I včely potřebují svůj klid. V opačném případě je starost nižší a přitom nevíte, kam dřív skočit. Oba tyto případy mohou vést k úhynu malých pomocnic. Včelstva pořizujte nejlépe ve formě oddělků od některého ze šlechtitelských chovů. Při výběru dbejte na jejich zdraví a genetickou kvalitu.


Jaké jsou mé povinnosti?

Máte vše zařízené? V tom případě nastává povinnost nahlásit počet včelstev a umístění včel Českomoravské společnosti chovatelů. To slouží také jako registrace nového včelaře. Doporučujeme konzultace s místními včelaři nebo využití podpory od Českého svazu včelařů.


A nakonec nezapomínejte na pravidelnou kontrolu a péči. Sledujte stav včel, zásoby medu a zajišťujte, aby byl úl v dobrém stavu. Pravidelná péče minimalizuje riziko nemocí a zvyšuje produktivitu včelstva. Chov včel pro začátečníky může být náročný, ale se správným přístupem, trpělivostí a poučením z vlastních chyb se můžete těšit na sladkou odměnu, kterou není nic jiného než vlastní med a uklidňující hobby.

Další články

Kolik slepic na jednoho kohouta?

19.06.2024

Kolik slepic na jednoho kohouta?

V chovu drůbeže se často setkáváme s otázkou poměru mezi kohouty a slepicemi. Je to velmi důležitý faktor pro úspěšné a efektivní chování slepiček. Odpověď však není tak jednoznačná. V tomto článku se dozvíte, jaké aspekty ovlivňují přítomnost kohouta a co byste měli zvážit, než ho Vašim holkám domu přivedete. 

Přečíst článek
Jak na výcvik psů

17.06.2024

Jak na výcvik psů

Výcvik psa je klíčovým prvkem pro vytvoření vzájemně respektujícího vztahu mezi Vámi a Vaším čtyřnohým kamarádem. Tento proces vyžaduje velkou míru trpělivosti, porozumění a důslednosti. Ať už jste se rozhodli vycvičit štěňátko nebo staršího psa, je potřeba dodržovat pár důležitých zásad.


Přečíst článek
Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

04.06.2024

Jak správně pečovat o psa a na co si dát pozor?

Správná péče o psa nezahrnuje pouze stravu a sem tam nějakou procházku. Skutečná péče zahrnuje mnohem více aspektů, které mohou ovlivnit jeho zdraví a pohodu. Pokud jste novým majitelem nebo hledáte tipy pro zlepšení péče o Vašeho stávajícího čtyřnohého kamaráda, je důležité vědět, na co si dát pozor.


Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.