AKTUÁLNÍ DODACÍ LHŮTA VELKÝCH PRODUKTŮ - LÍHNĚ, KURNÍKY, ŠKUBAČKY, VÝBĚHY, KLECE atd.: 1-2 dny
DODACÍ LHŮTA KRMIVA: 2 DNY
DODACÍ LHŮTA MALÝCH PRODUKTŮ - DOPLŇKY, MINERÁLY atd.: 5-6 dnů

Co nedávat slepicím? Aneb vyhněte se nejhoršímu

Autor: Luboš Burda

30.11.2023

Co nedávat slepicím? Aneb vyhněte se nejhoršímu

Pokud jste majitelem drůbeže, je důležité vědět, co nesmí jíst slepice. Stejně jako u jiných zvířat, také u slepiček existují potraviny ohrožující jejich zdraví. V tomto článku Vám přinášíme několik potravin, kterým je lepší se vyhnout, abyste zajistili zdraví a pohodu pro vaše slípky.

Avokádo

I když je avokádo pro člověka zdravou volbou, u drůbeže musíte být s touto potravinou opatrní. Pecka a slupka obsahují látku zvanou persin, která je pro slepice jedovatá. Způsobuje zvracení, srdeční a dýchací potíže. Jestliže svým slepicím nepomůžete včas, mohou dokonce do 48 hodin uhynout.

Pokud byste přece jen chtěli slípkám dopřát kousek avokáda, jelikož je toto ovoce skvělým zdrojem železa a draslíku. Servírujte ho v malých dávkách a pouze dužinu.

Čokoláda

Mezi další potraviny, co nesmí jíst slepice, se řadí čokoláda. Jistě všichni víme, že čokoláda je jedovatá pro psy a kočky. Stejně tak i pro drůbež. Čokoláda obsahuje látku theobromin, která zahrnuje kofein. Ten je pro slepičky jedovatý. Způsobuje srdeční problémy, které mohou vést až k zástavě srdce.

V tomto případě je řešení jednoduché. Čokoládu slepicím vůbec nedávejte a nechejte si ji pro sebe, třeba k odpolední kávě.

Cibule a česnek

K potravinám, co nesmí jíst slepice se také řadí cibule a česnek. Ačkoliv se nám mohou zdát tyto ingredience  jako obyčejná potravina, pro slepičky to tak není. Dané potraviny obsahují síru, která bývá toxická. Jejich konzumace může vašim holkám způsobit zažívací problémy, dokonce i poškození červených krvinek.

Syrové brambory

Další potravinou, kterou by slepice neměly vůbec konzumovat, jsou syrové brambory. Obsahují totiž solanin, což je opět látka pro slepičky jedovatá. Při konzumaci syrových brambor může kur domácí  trpět zažívacími obtížemi, zvracením a v nejhorších případech i poruchou nervového systému.

Co si z toho odnést?

Je důležité mít na paměti, že strava slepiček úzce souvisí s jejich zdravím. Seznámení se s tím, co nesmí jíst slepice, je nezbytné pro jejich bezpečí a prevenci zdravotních problémů. Avokádo, cibule, česnek, čokoláda, syrové brambory a další potraviny obsahující látky nebo toxiny, které mohou slepicím ublížit. Sledování a dodržování správných stravovacích návyků pro slepice je klíčem k jejich zdravému a šťastnému životu.

Další články

Jak připravit zahradu na jaro?

23.02.2024

Jak připravit zahradu na jaro?

Zima se pomalu chýlí ke konci, stromy se opět zbarvují do zelena, rozkvétají první květiny. Jaro v zahradě dělá divy. A my se můžeme těšit, až se opět pustíme do práce na zahrádce a připravíme ji na novou sezónu. S prací neotálejte, je dobré začít již v průběhu února a března. V tomto článku si odpovíme na otázky, jak se zahrada na jaro připravuje, kdy hnojit zahradu a jaké rostliny sázet již na začátku jara.


Ještě před samotnými pracemi se seznamte s plány, které chcete na zahradě v nové sezóně rozvíjet. Zvažte, co a kde chcete letos pěstovat a jaké prostředky k tomu budete potřebovat (např. hnojiva).
Přečíst článek
Čištění a dezinfekce kurníku

22.02.2024

Čištění a dezinfekce kurníku

Stejně tak jako čistíme náš domov, musíme se postarat i o ten slepiček. Zabráníme tak rozvoji parazitů, kteří by mohli kurník napadnout a taktéž pro slepičky vytvoříme ideální prostředí. Úklid ani dezinfekci nepodceňujte, výsledky se jistě odrazí na snůšce vajec, a hlavně na zdraví slepic.

Přečíst článek
Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

20.02.2024

Šrotovník na obilí - k čemu slouží a proč je dobré ho mít

Užitečná pomůcka nejen pro chovatele kuru domácího. Co o šrotovníku na obilí víme dál? Síla mechanismu vám dokáže nadrtit i kukuřici, po které se v kurníku ihned zapráší. Vydejte se s námi na toulku šrotovníky na kukuřici a obilí a objevte všechny jejich přednosti v novém článku.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.