

Autor: Pavel Frček
23.08.2024
Co je to kokcidióza u králíků?
Kokcidióza je závažné onemocnění postihující především králíky, ale také například drůbež či jehňata a telata. Je způsobeno parazitickými prvoky rodu Eimeria. Toto onemocnění je velice rozšířené, vysoce nakažlivé a může způsobit nemalé ztráty. Jak se kokcidióza u králíka projevuje a jak na ni vyzrát?
Původce a přenos
Původcem tohoto onemocnění jsou paraziti kokcidie rodu Eimeria. Dle druhu kokcidie, který králíka nakazí, dělíme toto onemocnění na střevní a jaterní. Střevní forma postihuje sliznici tenkého a tlustého střeva, zatímco jaterní forma se usazuje v játrech.
A jak se kokcidióza králíků přenáší? Králíci se nakazí konzumací potravy nebo vody kontaminované oocystami těchto prvoků. Ty se do prostředí dostávají prostřednictvím výkalů infikovaných zvířat a dokáží přežít i několik měsíců. Zdrojem infekce je tedy nemocný jedinec, přenašeč, který nevykazuje žádné známky onemocnění, ale mohou jím být také ptáci, potkani a další.
Nejčastěji jsou napadena mláďata ve věku 1-3 měsíce, ale také zvířata s oslabenou imunitou a v období odstavu.
Nemoci králíků příznaky
Příznaky se liší v závislosti na formě onemocnění. Pokud se jedná o formu chronickou, je velice pravděpodobné, že si nevšimnete, že králíka něco trápí. V případě akutní formy pozorujeme především nechutenství, úbytek hmotnosti, zapáchající průjem, který může obsahovat stopy krve, naježené chlupy, nafouknuté břicho a celkovou slabost. Při jaterní formě dochází ke zvětšení jater a žloutence.
Diagnostika probíhá formou laboratorních testů, při kterých je mikroskopicky vyšetřen trus. V případě jaterní formy lze přistoupit k pitvě.
Kokcidióza králíků léčba a prevence
Léčba kokcidiózy je velice náročná, často také neúspěšná. Klíčové je podchytit onemocnění včas a co nejdříve začít s léčbou. Ta spočívá v podávání antikokcidik. Aby byla léčba účinná a ušitá na míru Vašemu králíkovi, vždy vše konzultujte s veterinářem. Na Vás je zajistit čisté a dezinfikované prostředí, aby se zamezilo dalšímu přenosu. Pozornost věnujte také stravě králíka. Ta by měla být složena především ze sena a zeleniny.
Aby se nemoci v chovu předcházelo, je důležité věnovat se prevenci. Pravidelně králíky kontrolujte a jejich trus posílejte na rozbory. Tak onemocnění zachytíte již v zárodku. Důležité je zaměřit se na hygienu. Klec a veškeré doplňky v ní by měly být vždy čisté, stejně jako podestýlka. Zaměřte se také na výživu, která by měla být vyvážená. Preventivně lze zakoupit krmnou směs s obsahem kokcidiostatik, která napomáhají k předejití nemoci.
Kokcidióza je závažné onemocnění, které se bohužel v chovech objevuje velice často. Pokud ovšem budete věnovat pozornost prevenci, minimalizujete riziko propuknutí nemoci, případně ji zachytíte včas a zvýšíte pravděpodobnost vyléčení.
Další články

15.04.2025
Jak založit akvárium?
Vlastní akvárium není jen krásná dekorace, ale skutečný kousek přírody, který přinese do našeho domova klid a harmonii. Pozorování barevných rybek, jemné vlnění rostlin a tiché šplouchání vody mají prokazatelně uklidňující účinky na mysl. Pokud Vás také láká vytvořit si svůj vlastní vodní svět, připravili jsme jednoduchý návod, jak na to.
Přečíst článek
07.04.2025
Jak na zpracování vlny?
Ruční zpracování vlny má dlouholetou tradici. Jedná se o výjimečný materiál se skvělými vlastnostmi. Než se ale z vlny stane například svetr, musí projít dlouhou cestu různých úprav. Jaké kroky se tedy musí udělat?
Přečíst článek
31.03.2025
Druhy vajec
Když se řekne „vejce“, většině z nás se automaticky vybaví to slepičí. Jen málokdo si jako první představí jiný druh. Přitom dobře víme, že vejce snášejí i další ptáci – a některá z nich jsou dokonce běžně k dostání. V obchodech narazíme nejčastěji na slepičí vejce, sem tam i na křepelčí. Ostatní druhy jsou spíše vzácností. Pojďme se tedy v dnešním článku podívat na to, jaká vejce se dají konzumovat a čím se mezi sebou liší.
Přečíst článek