Chov slepic na malém prostoru – na co si dát pozor

Autor: Luboš Burda

13.11.2023

Chov slepic na malém prostoru – na co si dát pozor

Péče o kur domácí nutně neznamená, že musíte vlastnit dům s velkou zahradou, na níž by byl vyčleněn rozsáhlý prostor pro slepice. Za určitých předpokladů jste schopni se stát vášnivými chovateli i v městské zástavbě či v menších příbytcích na vesnici. Nevhodné podmínky a nerespektování okolí ovšem mohou zapříčinit potíže nejen samotné drůbeži, ale i vám.

Domov, ne vězení

Jakýkoli zvířecí společník si nárokuje své teritorium a pocit domova. Chov slepic na malém prostoru si vyžaduje, abyste si slepiček pořídili pouze menší počet. Každá by totiž měla mít v kurníku určitou plochu jen pro sebe (uvádí se 40 x 40 cm, ale taktéž závisí na velikosti kuru). Pokud to je jen trochu možné, poskytněte jim i venkovní výběh. Platí zde ale pravidlo, že čím větší prostor pro slepice bude, tím lépe.

Správné umístění kurníku

Světlo, ale… Dostatek slunečního svitu slepicím prospívá, tak jako člověku ovlivňuje jejich psychické naladění. Pokud ale máte rádi opalování, buďte si jisti tím, že u drůbeže tomu tak není. Daleko prospěšnější bude umístění kurníku do stínu. Horko by mohlo způsobit tepelný stres, který by v nejhorším případě mohl skončit i uhynutím. Naopak na pobyt v chládku jsou daleko lépe adaptované – pokud nemáte k dispozici jiné místo vhodné pro chov, využijte různé předměty k zastínění slepičího obydlí. Deštivé počasí si zase žádá, aby byla jejich domovina co nejlépe schovaná a zabránila tak promoknutí vašich zvířecích přátel. Skvělou volbou jsou kurníky se zastřešeným výběhem, jako například kurník Berlín nebo kurník Valencie.


Zpřístupnění kurníku bude výhodou zejména i při pravidelném doplňování krmiva a vody. I v této souvislosti je potřeba adekvátně usadit zázemí tak, aby bylo kam umístit napáječky a krmítka.

Každý druh má svou povahu

Na začátku je důležité si rozmyslet, jaké plemeno slepic si obstarat. Liší se nejen snášlivostí, velikostí snesených vajec, ale i svými specifickými požadavky – ty je pro chov slepic na malém prostoru mohou předurčovat, či nikoliv. Čím větší typ kuru, tím rozlehlejší prostor pro slepice. I proto tedy zvažte, zda bude lepší si pořídit méně velkých slípek nebo naopak. Například plymutky jsou klidné povahy a velice otužilé, hybridky oproti tomu mohou snést až okolo 300 vajec ročně.

Buďte ohleduplní

Berte v potaz své okolí, ať už žijete ve městě či na vesnici. Každopádně ve většině oblastí nemusíte ohledně slípek vůbec nic nahlašovat, tuto skutečnost si však ověřte – výhodou zde jsou dřevěné kurníky, na které nepotřebujete stavební povolení. Dejte si ale pozor na sousedy a řekněte jim o vašem úmyslu předem. Zamezte, aby slepičky utekly na cizí pozemek – podle vyhlášky nesmí chovaná zvířata ohrožovat a obtěžovat spoluobčany. Více o faktoru okolních obyvatel a s čím počítat při chovu v urbanistickém prostředí jsme napsali ve článku „Která hospodářská zvířata lze chovat i ve městě?“.

Tak pojďme do toho!

Chov slepic na malém prostoru může stále znamenat poklidný a důstojný život pro drůbež. Při dodržování všech zásad budete mít možnost pozorovat jejich spokojenost a zdravý vzhled, navíc budou pravidelně snášet kvalitní vejce a zpříjemňovat náplň vašeho dne.

Další články

Jak označit hospodářská zvířata?

29.11.2024

Jak označit hospodářská zvířata?

Pokud se chcete stát chovatelem hospodářských zvířat, je důležité vědět, která zvířata je nutné označovat a jakým způsobem. Tuto problematiku blíže popisuje plemenářský zákon a jeho prováděcí předpis – vyhláška o označování zvířat.

Přečíst článek
Jak vypadá nachlazení u psa?

27.11.2024

Jak vypadá nachlazení u psa?

U lidí je nachlazení zcela obvyklým zdravotním problémem spojeným především s podzimním a zimním obdobím. Jak to ale je u našich domácích mazlíčků? Může se i pes nachladit podobně jako lidé?

Přečíst článek
Jaké byliny jsou vhodné pro zvířata?

25.11.2024

Jaké byliny jsou vhodné pro zvířata?

Řada lidí s oblibou využívá léčivé byliny v případě méně závažných zdravotních potíží. Ne každý však ví, že některé z těchto bylin mohou být využity i u našich zvířecích přátel. U pastevně chovaných hospodářských zvířat bylo dokonce pozorováno a prokázáno, že si sama vybírají některé druhy bylin, pokud mají zdravotní potíže.


Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.