DĚKUJEME ZA VELKÝ ZÁJEM O AKCI BLACK FRIDAY. EXPEDICE PROBÍHÁ PODLE DATA PŘIJETÍ OBJEDNÁVEK. AKTUÁLNÍ DOBA NA ODESLÁNÍ DROBNÝCH ZÁSILEK 3-4 DNY, VELKÉ ZBOŽÍ 1-2 DNY. DOPRAVCE BALÍKOVNA HLÁSÍ ZPOŽDĚNÍ AŽ 4 PRACOVNÍ DNY.

Co dělají včely v zimě?

Autor: Juraj Korim

19.10.2023

Co dělají včely v zimě?

Pokud jste doteď žili v přesvědčení, že včely v zimě spí, tak jste se mýlili! Tito malí a užiteční pracovníci sevlastně celý rok připravují na zimu, během které přežívají v chomáči. Samostatné včely hynou již při -5 °C, avšak včelstva, která žijí v úlech, dokážou přežít až -35 °C. Jak to tedy v úlech vypadá během zimního odpočinku?

Jak probíhají přípravy?

Aby bylo vše na zimu řádně nachystáno, včely po celý rok ukládají zásoby pylu a medu do plástů. Pro nás jako včelaře začínají přípravy v průběhu srpna, kdy se rodí dlouhověké zimní generace včel, které mají tukové tělísko, díky kterému úspěšně přežijí dlouhou zimu. Je tedy nutné včelstvu dodat zásoby. Nejideálnější je med obsahující všechny potřebné látky. Proto je nutné cca 15 kg medu nechat v úlu. Zbytek je možno zásobit ve formě cukerného roztoku (poměr vody a cukru pro zimní krmení 2:3).

Hibernace se nekoná

Základem všech včel je uchránit královnu před zimou. Díky křidélkům jsou schopny zahřát jak sebe, tak právě královnu. Vytvoří chomáč, kouli uvnitř úlu, kolem královny, na jehož vnějších stranách se střídají, aby se mohli zahřát uvnitř. Chomáč postupně přesouvají po plástech tam, kde mají zásoby. V tomto seskupení kolem včelí matky jsou schopny udržet teplo kolem 20 až 30 °C ve středu, po okrajích minimálně 10 °C. Pokud během zimy teplota vyšplhá nad 10 °C, odebírají se včely na průzkum okolí s cílem vyprášení a vyprázdnění výkalových váčků, díky kterým neznečišťují plásty a snižují riziko přenosu nemocí. Trvají-li mrazy dlouho, včely jsou ohroženy nákazou z výkalů.

A co dělají včelaři?

Ani včelaři nemají v tomto období pohov. Důležité je vytvořit včelám klidné prostředí, proto je dobré je co nejméně rušit. I tak se ale nevyhnou návštěvě úlu, při které je třeba sesbírat měl, odpad na dně úlu, ze kterého včelař zjistí, zda mají včely dostatek zásob. Následně se měl posílá na laboratorní testy, aby se zjistilo, zda včelstvo netrpí infekčním onemocněním, varroázou. Již v březnu začínají probíhat první jarní prohlídky, během kterých se hledí na dostatek zásob, případně se včely dokrmují.


Včely si vytvořily mechanismus, díky kterému jsou schopny přežít i dlouhou a krutou zimu. Vzhledem k tomu, že jim ale med odebíráme, musíme ho nahradit jinak, aby měly dostatečné zásoby. Dopřejte jim tedy dostatek potravy, aby se včelstvu dařilo a na jaře Vás obdařilo výborným medem.


Pokud plánujete začít s včelařením, mrkněte na naši nabídku potřeb pro včelaře, pevně věříme, že zde naleznete vše potřebné.

Další články

Co nedávat slepicím? Aneb vyhněte se nejhoršímu

30.11.2023

Co nedávat slepicím? Aneb vyhněte se nejhoršímu

Pokud jste majitelem drůbeže, je důležité vědět, co nesmí jíst slepice. Stejně jako u jiných zvířat, také u slepiček existují potraviny ohrožující jejich zdraví. V tomto článku Vám přinášíme několik potravin, kterým je lepší se vyhnout, abyste zajistili zdraví a pohodu pro vaše slípky.

Přečíst článek
Listí – hrabat či nehrabat?

24.11.2023

Listí – hrabat či nehrabat?

S příchodem podzimu nastává dilema, zda listí hrabat či nehrabat. Touto otázkou se každoročně nezabýváme pouze my, ale také spousta dalších zahrádkářů, jejichž názory se často rozcházejí. Pojďte se s námi podívat, jaké jsou možnosti.

Přečíst článek
Chov slepic na malém prostoru – na co si dát pozor

13.11.2023

Chov slepic na malém prostoru – na co si dát pozor

Péče o kur domácí nutně neznamená, že musíte vlastnit dům s velkou zahradou, na níž by byl vyčleněn rozsáhlý prostor pro slepice. Za určitých předpokladů jste schopni se stát vášnivými chovateli i v městské zástavbě či v menších příbytcích na vesnici. Nevhodné podmínky a nerespektování okolí ovšem mohou zapříčinit potíže nejen samotné drůbeži, ale i vám.

Přečíst článek

SOUTĚŽ: Přihlašte se k odběru novinek

a získejte doplňkové krmivo ACIDOMID.